Sıfırdan Havayolu – Sıfırdan ATPL

Sıfırdan Havayolu – Sıfırdan ATPL – Güneydoğu Uçuş Okulu, modüler eğitim düzenleyen bir okuldur. Modüler eğitim; entegre olarak alabileceğiniz tüm eğitimleri istediğiniz zaman ve parça parça alma imkanı sağlayan bir eğitim yöntemidir. Her iki yöntemin sonunda da aynı şartlarda aynı lisansa sahip olursunuz. Ayrıca modüler eğitim almak size aşağıdaki avantajları sağlar:

  • Modüler eğitimde, iki aşama arasında eğitime ara verilebilir.
  • Ödemeler taksitlendirerek ve eğitim sürecine yayarak yapılabilir.
  • Farklı eğitimler için fiyatı avantajlı olan farklı okullar seçilebilir.
  • Eğitim ile ilgili yaşanan aksaklıklarda ve memnuniyetsizliklerde okul değiştirilebilir.
  • Toplu anlaşma ve ödeme yapılmadığından ; okullarda yaşanan maddi sıkıntılardan etkilenilmez.
  • Eğitim entegre eğitime göre çok daha kısa sürede tamamlanır.

Sıfırdan Havayolu – Sıfırdan ATPL

Okulumuz sıfırdan başlayarak sizi havayoluna hazırlayacak yetki ve donanıma sahiptir. Aşağıda havayolupilotluğu için gerekli tüm eğitimler ve bu eğitimlere ilişkin bilgilendirme notları bulunmaktadır.

Sıfırdan Havayolu – Sıfırdan ATPL – PPL SAFHASI

Havayolu pilotu olmak isteyen bir aday; öncelikle temel teorik eğitimin alındığı ve bir pilot tarafından kullanılan temel becerilerin geliştirildiği PPL eğitimini almak zorundadır. Eğitim toplam 102:00 saatlik teorik ders ve 46:30 saat uçuş eğitiminden oluşur.

Uçuşlardan önce alınması gereken teorik dersler:

Hava HukukuUçak Genel Bilgisi
Uçak Performansıİnsan Performansı ve Limitleri
MeteorolojiSeyrüsefer
İşletme UsulleriUçuş Prensibi
Haberleşme  Pilot Performans, Garmin Sistem Bilgisi

Ayrıca kullanılacak uçakla ilgili sistem bilgisi ve güvenlik eğitimi de verilerek pilot adayı uçuşa hazırlanır. Bu derslerin sonunda öğrenciden SHGM tarafından düzenlenen sınava girmesi beklenir. 4 sınav hakkından birinde %75 başarı sağlaması yeterlidir. Bunun yanında bu başarıyı sağlayan öğrenci okul tarafından 45.00 saatlik uçuş yapmak üzere uçuş hattına gönderilir. Lakin, sınavda 4 kere başarısız olan öğrenci re-take (tekrar) eğitimi alır. Yeniden 4 hakka sahip olur. Böylelikle bu 45.00 saatin 5.00 saati simülatör eğitimi olarak tamamlanabilir.

@GDH

Öğrenci bu uçuş eğitimleri boyunca uçağın kumandalarını, temel hava hareketlerini, temel aletli uçuş eğitimini ve uçağı bir yerden bir yere götürmeye yarayan temel seyrüseferi emniyetli bir şekilde uygulamayı öğrenir. Uçuş eğitmeni tarafından uygun görülmesi halinde öğrenci 15. saatinde ilk yalnız uçuşunu yapar. Ek olarak bu eğitim boyunca da 45.00 saatin toplam 12.00 saatini yalnız olarak uçar. 45. saatin sonunda SHGM tarafından görevlendirilen bir kontrol pilotu ile 01.30 saatlik bir uçuş yaparak becerileri test edilir ve yeterli görülmesi halinde öğrenci adına PPL (Private Pilot License) yani Hususi Pilot Lisansı düzenlenir. Bu eğitim öğrencinin müsaitliğine göre 2.5 ayda bitirilebilmektedir.

ATPL TEORİK SAFHASI

Bu safha PPL sahibi bir pilotun herhangi bir ticari faaliyette bulunabilmek ve bir havayolunda çalışmak için alması gereken ileri düzey teorik derslerden oluşur. Aday PPL safhasında özet olarak gördüğü dersleri 650.00 saatlik bir eğitimle ayrıntılı olarak tekrar görür. Bu eğitim okulumuzda %90 uzaktan eğitim %10 sınıf içi şeklinde verilmektedir ve yaklaşık 5 ay sürer. Ancak pandemi boyunca %100 olarak icra edildi. Ve bu durum devam ediyor. Öğrenci derslere %100 katılım sağlamalıdır. 

Öğrenci gereklerini tamamladığı 14 dersten ayrı ayrı sınava girer ve her birinden %75 başarı sağlaması beklenir. Ayrıca öğrenci bu 14 dersin sınavlarını  “6 oturum hakkı ve her ders için 4 hak içinde” tamamlamalıdır. Ayrıca öğrenci teorik eğitim bitiminden itibaren 12 ay içinde ilk sınavına girmeli ve ilk sınava girdiği tarihten itibaren de 18 ay içinde bütün sınavlarını bitirmelidir. Bu şartlarda sınavları tamamlayamayan öğrencinin başarılı olduğu bütün sınavlar sıfırlanı. Öğrencinin  “Re-take Kursu” alarak daha önce başarılı olmuş olsa dahi 14 sınava tekrar girmesi gerekir. 14 sınavın tamamından başarılı olan adayın lisansına “ATP credit” ibaresi eklenir.

@gdh

Sıfırdan Havayolu – NVFR (GECE UÇUŞU) SAFHASI

PPL’ini almış olan adayın tek motorlu uçakta 05.00 saatlik görerek şartlarda gece uçuşu yapması gerekir. Ayrıca bu uçuş toplamda 3 gün sürer.

PIC (PILOT IN COMMAND) UÇUŞLARI

PIC uçuş, uçakta 1. pilot olarak uçmak demektir. Aynı zamanda havayolu pilot adayının bundan sonraki eğitimleri tamamlayabilmesi için toplamda 100.00 saat PIC olarak uçuş yapması gerekir. Bununla birlikte uçuşların 12 saati PPL’de uçulduğundan 88 saat uçuş tamamlanmalıdır. Bir pilot günde 6 saate kadar bu uçuşları yapabilir. Aday bu uçuşları dünyanın her yerinde yapabilir ve uçuş kayıt defterine işler. Hatta 50 saat PIC dolduran öğrenci IR (Instrument Rating) eğitimine başlayabilir.

IR (INSTRUMENT RATING) SAFHASI

50.00 saat PIC uçuşunu tamamlamış olan aday IR eğitimine başlayabilir. Bu eğitim pilota görerek şartlar haricinde uçağın içindeki göstergeleri ve yardımcı seyrüsefer aletlerini kullanarak uçağı güvenli şekilde uçurmayı öğretmek için verilir. IR bu eğitimi başarıyla tamamlayan pilot adayının lisansına işlenir. Havayolu pilotu olabilmek için gerekli eğitimlerden biridir. 

Bu eğitim 35.00 saatlik simülatör uçuşuyla başlar. Simülatör uçuşları da aynen uçakla yapılan uçuşlar gibi uçuş kayıt defterine işlenir. Öğrenci temel prosedürleri simülatör üzerinde öğrenir. Ardından öğrenilenleri uygulamak için 15.00 saat de uçakla uçuş yapılır. Öğrenci bu uçuşları tamamlamasının yanında 14 teorik dersin sınavından da başarılı olursa IR safhasının kontrolüne girmeyi tercih edebilir. Aynı zamanda SHGM tarafından görevlendirilen bir pilot tarafından uçuş becerisi test edilir. Ve onaylanması halinde IR SHGM tarafından lisansa işlenir. Son olarak b kontrole dilenirse CPL kontrolüyle birlikte de girilebilir.

CPL (COMMERCIAL PILOT LICENSE) SAFHASI

İlk olarak bu safha adayın herhangi bir ticari uçuş faaliyetinde bulunabilmesi için tamamlanmalıdır. Daha sonra PPL’de temel olarak öğrenilen hareketlerin hata töleransı daha düşük olarak tekrar edildiği aşamadır. Bu eğitim IR eğitimi almış öğrenciler için 15.00 saat uçuş eğitimi verilir. Almamış öğrenciler için ise 25.00 saat olarak verilir. Bu yüzden havayolunu hedefleyen adaylara öncelikle IR aşamasını tamamlaması ve sonrasında bu aşamaya geçmesi önerilir. Aday böylelikle her ikisinin kontrol uçuşuna beraber girebilir. Ayrıca aday kontrole girebilmek için yine 14 teorik dersin sınavından da başarılı olmalıdır.

sifirdan-havayolu-sifirdan-atpl
@gdh

ME (MULTI ENGINE) SAFHASI

Bu aşamada aday son olarak geliştirdiği yetenekleri çok motorlu bir uçak üzerinde uygulamayı öğrenir. Bu aşama da yine simülatör eğitimiyle başlar ve ardından öğrenilenler uçak üzerinde uygulanır. Ek olarak toplam 11.00 saatlik uçuş ve 02.00 saatlik kontrol uçuşu ile eğitim tamamlanır. Ayrıca öğrencinin devam durumuna göre IR-CPL-ME eğitimleri toplam 3 aylık bir süre içinde tamamlanabilir. Son olarak kontrol uçuşunda başarılı olan pilot lisansına çok motor yetkisini de işletir. Bu yetkiyle beraber pilotun lisansı havayoluna FO (First Officer) başvuruları için hazır hale gelir. Bu aşamadan sonra pilotun farklı havayollarına yapacağı başvuru ve mülakat süreci başlar.

Diğer Makaleler

UPL-G – Ultralight Döner Kanat

UPL-G yani  Ultralight Döner Kanat Pilot Lisansı ile; ticari veya ticari olmayan (hobi, eğlence ve hususi amaçlı)...

UPL-U – Ultraight Sabit Kanat

UPL-U yani  Ultraight Sabit Kanat Pilot Lisansı ile; ticari veya ticari olmayan ( hobi, eğlence ve hususi...

MEP-IR – Çok Motor Aletle Uçuş Yetkisi

MEP-IR - Çok Motor Aletle Uçuş Yetkisi - ME eğitimleri havayoluna başvurmadan önce adayın alacağı son eğitim...