PIC Uçuşları – Pilot in Command

PIC Uçuşları – Pilot in Command – Havayolu pilotu adayının ticari uçuş eğitimine başlayabilmesi için şartlardan biri ise sorumlu pilot (PIC) olarak; 100 saat uçuşu tamamlamasıdır. Bunun 12 saati PPL eğitimi içinde yalnız tecrübesi olarak uçulur. Pilot adayı kalan 88 saati uçak kiralama yoluyla tamamlamalıdır.

PIC Uçuşları – Pilot in Command

BAŞVURU ŞARTLARI – PPL lisansı sahibi olmak. – Geçerli en az 2. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak
GEREKLİ BELGELER – Yeni Çekilmiş Fotoğraf (Beyaz  Fonlu) / 2 adet – Adli Sicil Kaydı Yoktur Belgesi (Arşiv Kayıtlı E-Devletten alınabilir.) – Nüfus Cüzdan Fotokopisi                      – Sağlık Sertifikası Fotokopisi – PPL Lisans Fotokopisi – THM kartı tanzim edilecekse Güvenlik Bilinci Eğitimi Sertifikası

ÖNEMLİ NOTLAR

 • PPL lisansı ile yurt içi ve yurt dışı kiralama yoluyla uçuşla yapılabilmektedir.
 • Uçuşlar sırasında yalnız olma zorunluluğunuz yoktur. Bu sebeple güvenlik amacıyla tecrübeli bir pilot nezaretinde uçuş yapabilmektesiniz.
 • PİC uçuşları gezi ve hobi amaçlı uçuşlar da olabileceği için uçuşlar esnasında dilerseniz arkadaş , eş vs uçurma şansına sahipsinizdir.
 • Günlük uçuş limiti pic de en fazla 6 saattir. Ancak bu 6 saat uçuş görev süreleri sınırlarında uçuş görev süresi sınırlarında yapılmak zorundadır. (kalkıştan itibaren 8.5 saat sonra uçuşun tamamlanması gerekmektedir. )
 • PIC uçuşları sırasında en az 3 farklı meydana gidilmesi ve tam iniş yapılması gerekmektedir.
 • Okulumuzda PİC uçuşlarında Tecnam P2008 JC tipi uçak kullanılmaktadır. Uçuşlarımız PIC de genellikle; Nevşehir Havalimanı’ndan kalkış ve inişle Zonguldak / Çaycuma , Sivas/ Nuri Demirdağ  ve  Tokat Havalimanı’na düzenlenmektedir.
 • PIC uçuşlarında ilk 5 saat okulumuz tarafından tecrübeli bir Safety Pilot verilerek uçuş yetileriniz güvenlik gereği kontrol edilir. Safety Pilotumuzun onay vermesi halinde uçak pilota ( ppl sahibi )  yalnız olarak  tahsil edilebilmektedir.
 • PİC uçuşlarında hava durumu ve hava trafiği takibi ; sağlık sertifikası ve lisansın geçerlilik kontrolü, uçuşların güvenliği, hava aracının kontrolü , uçak loglarına uçuşların düzenli bir şekilde kayıt edilmesi pilot sorumluluğundadır.

PIC Uçuşları- Evrak Tanzimleri ve Kurs Kaydı

Adli Sicil Kaydı Belgesi Alma

E-Devletten temin edilebilir. Arşiv kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için E-Devletten ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA sekmesine giriş yapıldıktan sonra bilgiler aşağıdaki gibi girilmelidir:

Mezun Belgesi

Diplomanın aslı, noter onaylı sureti kabul edilebileceği gibi yine E-Devlet kanalıyla alınan öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir. Sorgulama resimdeki gibi yapılmaktadır.

İkametgah Belgesi

Adres bilgileri sorgulama girişi yapılarak resimdeki gibi kişi talebi ile belge oluşturulmalıdır.

Güvenlik Bilinci Eğitimi Sertifikası

Güvenlik Bilinci Eğitimi Ankara Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından verilen yarım günlük bir eğitimdir. Eğitim her Perşembe Esenboğa havalimanı iç hatlarda TAV Konferans salonunda verilmekte. Eğitime katılım için her Çarşamba fax yoluyla müracaatta bulunulmalıdır; bu sebeple katılım talep eden öğrencilerin Çarşamba günü telefon ya da mail yoluyla GDH öğrenci işlerine bildirim yapması gerekmektedir. Müracaatlar Öğrenci İşleri birimimiz tarafından yapılacaktır.

Eğitim katılımı esnasında isim bildiriminin yapılıp yapılmadığı katılan kişiler tarafından kontrol edilmeli ve 10 TL eğitim ücreti ödemesi öğrenciler tarafından yapılmalıdır.

Sertifikalar yaklaşık 3-7 gün arasında tanzim edilmekte ve öğrenciler tarafından alınıp okula ulaştırılması gerekmektedir.

Sağlık Sertifikası İşlemleri

Pilot adayı eğitim uçuşlarına başlamadan önce yetkilendirilmiş bir hastanede muayene olmalı ve gerekli şartları sağladığına dair sağlık sertifikasının 1. Sınıf ya da 2. Sınıf olarak düzenlenmesi gerekir. Havayolu pilotluğuna devam edecek olan adaylar için 1. Sınıf sağlık sertifikasının alınması uygun olacaktır.

Geçerli bir sağlık sertifikası olmayan hiçbir pilot uçuş yapamaz. Sağlık sertifikalarının belirli zaman aralıklarıyla yenilenmeleri gerekir.

İlk Kez Sağlık Sertifikası alacaklar: Yenileme gibi bir gün önceden aşağıda Ankara içi bilgileri verilen hastanelerden randevu oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak olan muayene yenilemeden daha geniş kapsamlıdır ve giderken yenilemede olduğu gibi bir gün önceden ilaç ve alkol kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane sağlık sertifikasının düzenlenmesi için nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğraf talep edecektir.

Sağlık Sertifikası olan ancak geçerliliği olmayanlar için: Yenileme işlemleriyaklaşık yarım günde tamamlanmakta ve sertifika hastane tarafından tanzim edilerek muayene sonrası teslim edilmektedir. Yenileme için gidilmeden önce randevu alınması; bir önceki akşam ilaç, alkol vs. kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane yenileme için nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğraf ve eski sağlık sertifikasının aslını talep edecektir.

Muayene için yetkili hastaneler SHGM web sitesinde belirtilmiştir. Ankara için:

 • Ankara Sincan Lokman Hekim Hastanesi ( Anlaşmalı Kurum )
 • Koru Hastanesi
 • Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi
 • Ufuk Üniversitesi Hastanesi        bu konuda yetkilendirilmiştir.

Standart muayene ücretleri 600 TL ile 700 TL arasında değişmektedir ancak hastane gerekli görürse ek tetkikler isteyebilir ve bu ek tetkikleri ücrete yansıtır. Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde ismimizin belirtilmesi halinde %5 indirim uygulanmaktadır.

PIC Uçuşları – PAPI Sınav Katılımı 

THK tarafından düzenlenen PAPİ sınavı Ticari pilotluk eğitimi öncesi SHGM talimatları gereği alınması zorunludur. Sınav öğrencilerin; Psikomotor Becerilerini, Fizik, Matematik ve İngilizce yeterliliklerini sınamak ve pilotluğa elverişlilik derecesini değerlendirmek üzere yapılmaktadır. Ancak zorunlu olan bu sınavda değerlendirme okullara bırakılmış ve herhangi bir sınav geçme puanı belirtilmemiştir.

Sınav ücreti 190 Euro’dur ve sınavlar THK Üniversitesi Etimesgut Kampüsü’nde yapılmaktadır. Sınava katılım için başvurular THK görevlisi Nihan KURNAZ ‘a mail ya da telefon yoluyla yapılmaktadır.

Nihan KURNAZ : +90 542 451 15 07

GDH Instagram

 

Diğer Makaleler

CPL – Ticari Pilot Lisansı

CPL - Ticari Pilot Lisansı - CPL lisansı, bir pilotun ticari herhangi bir operasyonda görev alabilmesi için gereklidir....

Night VFR – Gece Uçuşu

Night VFR - Gece Uçuşu - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlama koşullarından bir tanesi de VFR gece...

Pilot Olmak – Pilotluk Mesleği

Pilot insanları veya götürülmesi gereken ‘malzemeleri, eşyaları’ bir yerden bir yere götürmek için bir ulaşım aracı olan...