Night VFR – Gece Uçuşu

Night VFR – Gece Uçuşu – Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlama koşullarından bir tanesi de VFR gece uçuşudur.

Eğitim süresi toplam 05.00 saattir. Eğitimin 03.30 saati eğitmen eşliğinde yapılırken, son aşamasında 01.30 saat yalnız uçuş yapmanız beklenmektedir. Gece eğitiminde amaç görerek şartlarda meydan kalkış inişlerini gerçekleştirebilmeniz; gece görebilme ve ayırt edebilme yeteneği kazandırma, havaalanı ışıkları ile meydan turları, iniş takımı lambaları açık ve kapalı olarak inişler, alternatör arızası gibi usulleri öğrenmenizdir.

Eğitim sonunda lisansa yetki ilavesi işlemi yapılmaz ancak bu eğitim sonraki aşamalara geçilebilmesi için ön şarttır. Eğitim için aşağıdaki gerekli evraklar öğrenci işleri birimine mail ya da elden teslim edilmelidir.

Night VFR – Gece Uçuşu Başvuru Şartları

– PPL uçuş eğitimine başlamış olmak

– Geçerli ve en az 2. sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak

GEREKLİ BELGELER

– Sağlık Sertifikası Fotokopisi

– Yeni Çekilmiş Fotoğraf (Beyaz Fonlu ) / 2 adet

– Adli Sicil Kaydı Yoktur Belgesi (Arşiv Kayıtlı E-Devletten alınabilir.)

– Nüfus Cüzdan Fotokopisi

– Kan grubu belgesi

– PPL Lisansı ya da öğrenci pilot lisansı Fotokopisi

Not: GDH Uçuş Okulu’na yukarıdaki daha önce sunmuş olan öğrenciler bu belgeleri sunmaktan muaftır.

Night VFR – Gece Uçuşu – Evrak Tanzimleri ve Kurs Kaydı

Adli Sicil Kaydı Belgesi Alma

E-Devletten temin edilebilir. Arşiv kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için E-Devletten ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA sekmesine giriş yapıldıktan sonra bilgiler aşağıdaki gibi girilmelidir:

night-vfr-gece-ucusu
night-vfr-gece-ucusu

Mezun Belgesi

Diplomanın aslı, noter onaylı sureti kabul edilebileceği gibi yine E-Devlet kanalıyla alınan öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir. Sorgulama resimdeki gibi yapılmaktadır.

night-vfr-gece-ucusu
night-vfr-gece-ucusu

İkametgah Belgesi

Adres bilgileri sorgulama girişi yapılarak resimdeki gibi kişi talebi ile belge oluşturulmalıdır.

night-vfr-gece-ucusu
night-vfr-gece-ucusu

Güvenlik Bilinci Eğitimi Sertifikası

Güvenlik Bilinci Eğitimi Ankara Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından verilen yarım günlük bir eğitimdir. Eğitim her Perşembe Esenboğa havalimanı iç hatlarda TAV Konferans salonunda verilmekte. Eğitime katılım için her Çarşamba fax yoluyla müracaatta bulunulmalıdır; bu sebeple katılım talep eden öğrencilerin Çarşamba günü telefon ya da mail yoluyla GDH öğrenci işlerine bildirim yapması gerekmektedir. Müracaatlar Öğrenci İşleri birimimiz tarafından yapılacaktır.

Bu eğitim ücretli olup ücreti eğitim veren kuruma göre değişmektedir. Eğitim katılımı esnasında isim bildiriminin yapılıp yapılmadığı katılan kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Sertifikalar yaklaşık 3-7 gün arasında tanzim edilmekte ve öğrenciler tarafından alınıp okula ulaştırılması gerekmektedir.

Sağlık Sertifikası İşlemleri

Pilot adayı eğitim uçuşlarına başlamadan önce yetkilendirilmiş bir hastanede muayene olmalı ve gerekli şartları sağladığına dair sağlık sertifikasının 1. Sınıf ya da 2. Sınıf olarak düzenlenmesi gerekir. Havayolu pilotluğuna devam edecek olan adaylar için 1. Sınıf sağlık sertifikasının alınması uygun olacaktır.

Geçerli bir sağlık sertifikası olmayan hiçbir pilot uçuş yapamaz. Sağlık sertifikalarının belirli zaman aralıklarıyla yenilenmeleri gerekir.

İlk Kez Sağlık Sertifikası alacaklar: Yenileme gibi bir gün önceden aşağıda Ankara içi bilgileri verilen hastanelerden randevu oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak olan muayene yenilemeden daha geniş kapsamlıdır ve giderken yenilemede olduğu gibi bir gün önceden ilaç ve alkol kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane sağlık sertifikasının düzenlenmesi için nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğraf talep edecektir.

Sağlık Sertifikası olan ancak geçerliliği olmayanlar için: Yenileme işlemleri yaklaşık yarım günde tamamlanmakta ve sertifika hastane tarafından tanzim edilerek muayene sonrası teslim edilmektedir. Yenileme için gidilmeden önce randevu alınması; bir önceki akşam ilaç, alkol vs. kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane yenileme için nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğraf ve eski sağlık sertifikasının aslını talep edecektir.

Muayene için yetkili hastaneler SHGM web sitesinde belirtilmiştir. Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde ismimizin belirtilmesi halinde %5 indirim uygulanmaktadır.

Diğer Makaleler

PPL – Hususi Pilot Lisansı

PPL (Private Pilot Licence) ; yani Hususi Pilot Lisansı eğitimi;  ATPL Frozen ( 0’dan  ATPL) eğitiminin ilk...

PIC Uçuşları – Pilot in Command

PIC Uçuşları - Pilot in Command - Havayolu pilotu adayının ticari uçuş eğitimine başlayabilmesi için şartlardan biri ise...

Pilot Olmak – Pilotluk Mesleği

Pilot insanları veya götürülmesi gereken ‘malzemeleri, eşyaları’ bir yerden bir yere götürmek için bir ulaşım aracı olan...