MEP-IR – Çok Motor Aletle Uçuş Yetkisi

MEP-IR – Çok Motor Aletle Uçuş Yetkisi – ME eğitimleri havayoluna başvurmadan önce adayın alacağı son eğitim olup, 2 aşamadan oluşur. Çok motorlu bir uçakla uçma yetkisi ve devamında çok motorlu bir uçakla aletle uçuş yetkisi eğitimini kapsar.

İlk aşamada çok motorda sınıf yetkisi verilir. Bu aşamanın tamamlanması için 06.00 saatlik uçuş yapılması ve 01.30 saatlik CR (MEP) uçuş kontrolünden başarılı olunması gerekir.

İkinci aşama olan MEP-IR eğitimi ise kontrol uçuşu dâhil 06.00 saattir. Aday uçuş kontrolünde başarılı olması halinde MEP/IR CPL lisansını elde eder ve bu lisans havayollarının tecrübesiz ikinci pilot başvuruları için istediği tüm ön koşulları sağlamaktadır.

MEP-IR – Çok Motor Aletle Uçuş Yetkisi Başvuru Şartları

– Geçerli CPL lisansına sahip olmak ve SEP-IR yetkisine sahip olmak

– Geçerli 1. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak

GEREKLİ BELGELER

– Diploma / Mezuniyet Belgesi (Aslı veya Noter onaylı)

– Yeni Çekilmiş Fotoğraf (Beyaz Fonlu ) / 8 adet

– Adli Sicil Kaydı Yoktur Belgesi (Arşiv Kayıtlı E-Devletten alınabilir.)

– İkametgâh ( E-Devletten alınabilir)

– Nüfus Cüzdan Fotokopisi

– Kan Grubu Belgesi

– Güvenlik Bilinci Eğitim Sertifikası

– Sağlık sertifikası Fotokopisi

– ATPL sınav sonuç belgesi

– PIC uçuşlarını gösteren Logbook Fotokopisi

– CPL Lisans Fotokopisi

Evrak Tanzimleri ve Kurs Kaydı

Adli Sicil Kaydı Belgesi Alma

 E-Devletten temin edilebilir. Arşiv kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için E-Devletten ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA sekmesine giriş yapıldıktan sonra bilgiler aşağıdaki gibi girilmelidir:

mep-ir-cok-motor-aletle-ucus-yetkisi

Mezun Belgesi

Diplomanın aslı, noter onaylı sureti kabul edilebileceği gibi yine E-Devlet kanalıyla alınan öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir. Sorgulama resimdeki gibi yapılmaktadır.

İkametgah Belgesi

Adres bilgileri sorgulama girişi yapılarak resimdeki gibi kişi talebi ile belge oluşturulmalıdır.

mep-ir-cok-motor-aletle-ucus-yetkisi

Güvenlik Bilinci Eğitimi Sertifikası

Güvenlik Bilinci Eğitimi Ankara Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından verilen yarım günlük bir eğitimdir. Eğitim her Perşembe Esenboğa havalimanı iç hatlarda TAV Konferans salonunda verilmekte. Eğitime katılım için her Çarşamba fax yoluyla müracaatta bulunulmalıdır; bu sebeple katılım talep eden öğrencilerin Çarşamba günü telefon ya da mail yoluyla GDH öğrenci işlerine bildirim yapması gerekmektedir. Müracaatlar Öğrenci İşleri birimimiz tarafından yapılacaktır.

Eğitim katılımı esnasında isim bildiriminin yapılıp yapılmadığı katılan kişiler tarafından kontrol edilmeli ve 10 TL eğitim ücreti ödemesi öğrenciler tarafından yapılmalıdır.

Sertifikalar yaklaşık 3-7 gün arasında tanzim edilmekte ve öğrenciler tarafından alınıp okula ulaştırılması gerekmektedir.

mep-ir-cok-motor-aletle-ucus-yetkisi

Sağlık Sertifikası İşlemleri

Pilot adayı eğitim uçuşlarına başlamadan önce yetkilendirilmiş bir hastanede muayene olmalı ve gerekli şartları sağladığına dair sağlık sertifikasının 1. Sınıf ya da 2. Sınıf olarak düzenlenmesi gerekir. Havayolu pilotluğuna devam edecek olan adaylar için 1. Sınıf sağlık sertifikasının alınması uygun olacaktır.

Geçerli bir sağlık sertifikası olmayan hiçbir pilot uçuş yapamaz. Sağlık sertifikalarının belirli zaman aralıklarıyla yenilenmeleri gerekir.

İlk Kez Sağlık Sertifikası alacaklar: Yenileme gibi bir gün önceden aşağıda Ankara içi bilgileri verilen hastanelerden randevu oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak olan muayene yenilemeden daha geniş kapsamlıdır ve giderken yenilemede olduğu gibi bir gün önceden ilaç ve alkol kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane sağlık sertifikasının düzenlenmesi için nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğraf talep edecektir.

Sağlık Sertifikası olan ancak geçerliliği olmayanlar için: Yenileme işlemleri yaklaşık yarım günde tamamlanmakta ve sertifika hastane tarafından tanzim edilerek muayene sonrası teslim edilmektedir. Yenileme için gidilmeden önce randevu alınması; bir önceki akşam ilaç, alkol vs. kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane yenileme için nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğraf ve eski sağlık sertifikasının aslını talep edecektir.

Muayene için yetkili hastaneler SHGM web sitesinde belirtilmiştir. Ankara için:

  • Ankara Sincan Lokman Hekim Hastanesi ( Anlaşmalı Kurum )
  • Koru Hastanesi
  • Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi
  • Ufuk Üniversitesi Hastanesi

bu konuda yetkilendirilmiştir.

Standart muayene ücretleri 600 TL ile 700 TL arasında değişmektedir ancak hastane gerekli görürse ek tetkikler isteyebilir ve bu ek tetkikleri ücrete yansıtır. Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde ismimizin belirtilmesi halinde %5 indirim uygulanmaktadır.

Instagram

 

Diğer Makaleler

Night VFR – Gece Uçuşu

Night VFR - Gece Uçuşu - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlama koşullarından bir tanesi de VFR gece...

PIC Uçuşları – Pilot in Command

PIC Uçuşları - Pilot in Command - Havayolu pilotu adayının ticari uçuş eğitimine başlayabilmesi için şartlardan biri ise...

UPL-G – Ultralight Döner Kanat

UPL-G yani  Ultralight Döner Kanat Pilot Lisansı ile; ticari veya ticari olmayan (hobi, eğlence ve hususi amaçlı)...