CPL – Ticari Pilot Lisansı

CPL – Ticari Pilot Lisansı – CPL lisansı, bir pilotun ticari herhangi bir operasyonda görev alabilmesi için gereklidir. Bu lisans ile genel havacılık faaliyetleri, yolcu taşıma, kargo, business jet gibi ticari uçuşları yapmaya hak kazanırsınız. Havayollarına yapılacak olan başvurular da yine CPL lisansı ile yapılmaktadır.

Ticari pilot lisansı eğitimine başlamadan önce 150.00 saatlik uçuş tecrübesine sahip olunması gerekir. SEP-IR eğitimini tamamlayan bir pilot, PIC uçuş süresi de yeterliyse CPL eğitimine başlayabilmek için yeterli tecrübeyi edinmiş olur. PIC uçuşlar 100 saate tamamlanmadan CPL kontrol uçuşu testine girilemez.

CPL eğitimi, 5 saati kompleks bir uçakla olmak şartıyla 15.00 saatlik uçak uçuş eğitiminden; ve 01.30 saat kontrol uçuşundan oluşur. Kontrol sonucu başarılı olunması halinde adayın CPL lisansı düzenlenir.

CPL – Ticari Pilot Lisansı – Başvuru Şartları

-Geçerli PPL lisansı sahibi olmak.

– 150 saatlik uçuş tecrübesine sahip olmak

– ATPL Teori eğitimine başlamış olmak

– Geçerli 1. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak

 

GEREKLİ BELGELER

– Diploma / Mezuniyet Belgesi (Aslı veya Noter onaylı)

– Yeni Çekilmiş Fotoğraf (Beyaz  Fonlu ) / 8 adet

– Adli Sicil Kaydı Yoktur Belgesi (Arşiv Kayıtlı E-Devletten alınabilir.)

– İkametgâh ( E-Devletten alınabilir)

– Nüfus Cüzdan Fotokopisi

– Kan Grubu Belgesi

– Güvenlik Bilinci Eğitim Sertifikası

– Sağlık sertifikası Fotokopisi

– ATPL sınav sonuç belgesi

– PIC uçuşlarını Logbook Fotokopisi

– PPL Lisans Fotokopisi

 

CPL – Ticari Pilot Lisansı Evrak Tanzimleri Ve Kurs Kaydı

Adli Sicil Kaydı Belgesi Alma

E-Devletten temin edilebilir. Arşiv kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için E-Devletten ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA sekmesine giriş yapıldıktan sonra bilgiler aşağıdaki gibi girilmelidir:

cpl-ticari-pilot-lisansi
cpl-ticari-pilot-lisansi

Mezun Belgesi

Diplomanın aslı, noter onaylı sureti kabul edilebileceği gibi yine E-Devlet kanalıyla alınan öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir. Sorgulama resimdeki gibi yapılmaktadır.

İkametgah Belgesi

Adres bilgileri sorgulama girişi yapılarak resimdeki gibi kişi talebi ile belge oluşturulmalıdır.

cpl-ticari-pilot-lisansi
cpl-ticari-pilot-lisansi

Güvenlik Bilinci Eğitimi Sertifikası

Güvenlik Bilinci Eğitimi Ankara Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından verilen yarım günlük bir eğitimdir. Eğitim her Perşembe Esenboğa havalimanı iç hatlarda TAV Konferans salonunda verilmekte. Eğitime katılım için her Çarşamba fax yoluyla müracaatta bulunulmalıdır; bu sebeple katılım talep eden öğrencilerin Çarşamba günü telefon ya da mail yoluyla GDH öğrenci işlerine bildirim yapması gerekmektedir. Müracaatlar Öğrenci İşleri birimimiz tarafından yapılacaktır.

Eğitim katılımı esnasında isim bildiriminin yapılıp yapılmadığı katılan kişiler tarafından kontrol edilmeli ve 10 TL eğitim ücreti ödemesi öğrenciler tarafından yapılmalıdır.

Sertifikalar yaklaşık 3-7 gün arasında tanzim edilmekte ve öğrenciler tarafından alınıp okula ulaştırılması gerekmektedir.

cpl-ticari-pilot-lisansi
cpl-ticari-pilot-lisansi

Sağlık Sertifikası İşlemleri

Pilot adayı eğitim uçuşlarına başlamadan önce yetkilendirilmiş bir hastanede muayene olmalı ve gerekli şartları sağladığına dair sağlık sertifikasının 1. Sınıf ya da 2. Sınıf olarak düzenlenmesi gerekir. Havayolu pilotluğuna devam edecek olan adaylar için 1. Sınıf sağlık sertifikasının alınması uygun olacaktır.

Geçerli bir sağlık sertifikası olmayan hiçbir pilot uçuş yapamaz. Sağlık sertifikalarının belirli zaman aralıklarıyla yenilenmeleri gerekir.

İlk Kez Sağlık Sertifikası alacaklar: Yenileme gibi bir gün önceden aşağıda Ankara içi bilgileri verilen hastanelerden randevu oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak olan muayene yenilemeden daha geniş kapsamlıdır ve giderken yenilemede olduğu gibi bir gün önceden ilaç ve alkol kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane sağlık sertifikasının düzenlenmesi için nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğraf talep edecektir.

Sağlık Sertifikası olan ancak geçerliliği olmayanlar için: Yenileme işlemleri yaklaşık yarım günde tamamlanmakta ve sertifika hastane tarafından tanzim edilerek muayene sonrası teslim edilmektedir. Yenileme için gidilmeden önce randevu alınması; bir önceki akşam ilaç, alkol vs. kullanılmaması ve muayeneye aç karnına gidilmesi gerekmektedir. Hastane yenileme için nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğraf ve eski sağlık sertifikasının aslını talep edecektir.

Muayene için yetkili hastaneler SHGM web sitesinde belirtilmiştir. Ankara için:

  • Ankara Sincan Lokman Hekim Hastanesi ( Anlaşmalı Kurum )
  • Koru Hastanesi
  • Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi
  • Ufuk Üniversitesi Hastanesi

bu konuda yetkilendirilmiştir.

Standart muayene ücretleri 600 TL ile 700 TL arasında değişmektedir ancak hastane gerekli görürse ek tetkikler isteyebilir ve bu ek tetkikleri ücrete yansıtır. Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde ismimizin belirtilmesi halinde %5 indirim uygulanmaktadır.

Instagram

 

Diğer Makaleler

Sıfırdan Havayolu – Sıfırdan ATPL

Sıfırdan Havayolu - Sıfırdan ATPL - Güneydoğu Uçuş Okulu, modüler eğitim düzenleyen bir okuldur. Modüler eğitim; entegre olarak alabileceğiniz tüm eğitimleri istediğiniz zaman ve parça parça alma imkanı sağlayan bir eğitim yöntemidir.

ATPL Teori Eğitimi

ATPL Teorik Eğitim - ATPL Teori Eğitimi; PPL eğitimi tamamlandıktan sonra CPL Lisans eğitimine başlayabilmeniz için ön...

GDH Uçuş Okulu

GDH Uçuş Okulu - 1996’da kurulan Güneydoğu Havacılık İşletmesi A.Ş. ; bu tarihten itibaren sektörde helikopter işletmeciliği alanında faaliyet göstermiş ve bu anlamda birçok ilke ve başarıya imza atmıştır.