PPL(A) (HUSUSİ PİLOT LİSANSI )

Havayolu pilotu olmak isteyen bir aday öncelikle temel teorik eğitimin alındığı ve bir pilot tarafından kullanılan temel becerilerin geliştirildiği PPL eğitimini almak zorundadır. Eğitim toplam 102.00 saatlik teorik dersler ve 46.30 saatlik uçuş eğitiminden oluşur.

Bu eğitim sonunda aday herhangi bir tek motorlu pervaneli hava taşıtında ticari olmamak kaydıyla pilot olarak uçabilecektir. 

Geçerli 1. veya 2. sınıf sağlık raporu olmak kaydı ile hususi pilot lisansına sahip bir pilot PPL(A) sahibi pilot; ticari olmayan uçuşlarda tip eğitimini aldığı herhangi bir uçağın pilotu veya yardımcı pilotu olarak uçabilir.

ÖĞRENCİ PİLOT

PPL(A) kursuna kaydolan pilot adayı öğrenci pilot olarak uçuşlarına başlar ve pilot adayı için SPL (Student Pilot License) düzenlenir. Öğrenci pilot SHGM tarafından belirlenen eğitimin şartlarını yerine getirmelidir. Öğrenci pilotların normal hava trafik akışını ihlal etmeyecek şekilde uçuş emniyet kurallarına uygun olarak uçuşlarını icra edebilecek seviyeye gelmeleri durumunda yalnız uçuşlarına kontrollü olarak izin verilir. Uçuş Öğretmeni tarafından müsaade edilmedikçe öğrenci pilot yalnız uçamaz.

Öğrenci pilotlar yalnız uçuşa gönderilmeden önce, öğrenci pilotun gerekli tüm bilgilere sahip olduğu, ilgili hava trafik haberleşme kurallarını bildiği ve uygulayabildiği uygun olarak doldurularak, kayıt altına alınır. Ayrıca öğrenci pilot belgesindeki ilgili R/T hanesi, bu dersi veren öğretmen pilot tarafından onaylanır. Öğrenci yalnız uçuşa giderken meteorolojik şartlar göz önünde tutulur.

PPL(A) lisansına sahip olmak isteyen aday en az 45.00 saatlik uçuş eğitimini tamamlamalıdır. Bu 45 saatlik uçuş eğitiminin 05.00 saati FNPT veya onaylı uçuş simülatöründe tamamlanabilir. Eğer adayın başka bir hava aracında uçuş yetkisi varsa PIC uçuşlarının %10’u 10 saati geçmeyecek şekilde kredilendirilir

PPL(A) lisansı almak isteyen aday; uçurulabilirlik sertifikası olan veya JAA üyesi devlet tarafından kabul edilmiş uçakta, en az 25.00 saat çift kumanda, en az 10.00 saati gözetim altında yalnız uçuş yapacaktır. (Bu yalnız uçuşun en az bir tanesi 270 km (150 nm) mesafeli, en az bir tanesi iki farklı meydana tam iniş ve kalkış olacak şekilde, 05.00 saati yalnız seyrüsefer uçuşu olacaktır.) Aday, diğer herhangi başka bir hava aracından kredilendirilse dahi, söz konusu uçakta çift kumanda eğitim uçuşu 20.00 saatin altında olamaz.,

Eğitimlerini tamamlayan aday SHGM tarafından görevlendirilen bir kontrol pilotu tarafından 01.30 saatlik kontrol uçuşuna alınır ve yeterli görülmesi durumunda öğrenci için hususi pilot lisansı düzenlenir.

BAŞVURU ŞARTLARI

– En az 18 yaşında olmak

– En az lise ve dengi okul mezunu olmak

– Havacılık Tıp Merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli sağlık sertifikası sahibi olmak

GEREKLİ BELGELER

– Birinci Sınıf Sağlık Sertifikası (PPL sonrası eğitime devam edilmeyecekse 2. Sınıf)

– Adli Sicil Kaydı Yoktur Belgesi (Arşiv kayıtlı olarak E-devletten alınabilir)

– Diploma (E-devletten alınabilir)

– İkametgâh ( E-devletten alınabilir)  

– Nüfus Cüzdan Fotokopisi     

– Kan Grubu Belgesi

– Yeni Çekilmiş Fotoğraf (Beyaz  Fonlu ) / 10 adet

İletişim Bilgileri

Okul Adres

Mutlukent Mahallesi 1968 Sokak No:9 Ümitköy - ANKARA

Tel: +90 530 148 06 38

E-Posta: info@gdh.aero

Fax: 0312 343 74 82 - 0312 232 49 11

Call Now ButtonBizi Arayın